Menulux Cafe POS - Dijital QR Menü - Telefon Icon
MENULUX BLOG
Doğru restoran otomasyonu seçimi işletmenizi nasıl kurtarabilir?

Her gün kapanan restoranları siz de okuyorsunuzdur. Birçok yerde blog yazılarıyla övünen, harika müşteri yorumları alan restoranlar bile kapılarını kapatıyor. Öyleyse restoran işletmecileri, restoranlarının uzun ömürlülüğünü ve başarılarının devamlılığını nasıl sağlayabilir? Bu konuda akıllı bir yol, değişen şartlara uyum sağlayıp kârınızı artırmanıza da yardımcı olacak doğru teknoloji çözümlerini bulmaktan geçiyor.

Restoranlar Neden Teknolojiye İhtiyaç Duyuyor?

Pek çok restoran, işlerini geliştirmeye yardımcı olmak için teknolojiye yöneliyor. Müşterilerin tüketim alışkanlıkları hakkında veri toplayarak dijital menüleri, sipariş ve satış otomasyonları ile stok yönetim sistemlerini kullanmaya kadar, yeni teknoloji hizmetleri restoranların çalışma şeklini değiştiriyor.

Akıllı restoran işletmecilerinin teknoloji hizmetlerini benimsemesinin en büyük nedenlerinden biri, verileri analiz etmek ve başarı şansını artıran daha iyi kararlar almak için veri toplamaktır.

Restoran otomasyon sistemlerini kullanmanın çok fazla değer sunmasının nedeni budur. Restoranlar, güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmek için otomasyon sistemlerinden elde edecekleri bilgileri kullanabilirler. Örnek vermek gerekirse bir tıkla envanter raporu çalıştırabilmek, içecek menülerinizi daha iyi anladığınız ve daha fazla kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir.

Restoran Menü Yönetimi

Elbette son dönemde dijital dönüşüme ayak uyduran cafe, restoran ve oteller için geliştirilen etkileşimli dijital tablet menüler sayesinde ürünlerinizi nefis görüntüleri eşliğinde etkileşimli bir şekilde müşterilerinize sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Dijital menülerin yeni bir sürümü olan misafirlerin kendi akıllı telefonları üzerinden menünüzü görmesini sağlayan temassız Qr menüleri de deneyin. Elbette bu alanda da oldukça kötü çözümler var, resimli menülerin Pdf versiyonlarını web sitesine yükleyerek Qr kod üretmek gibi. Bunu deneyen birçok firma Qr menülerin çalışmadığını düşündü. Aksine kötü örneklerin emsal temsil edemeyeceği gibi online olarak yönetilebilen, fotoğraflı ürün görselleri, yabancı dil desteği ve hareketli video içerikleri barındıran yüksek kaliteli Qr menü çözümlerini uygun maliyetle elde edebileceğinizi bilmelisiniz.

Menulux Restoran Yazılımı - Online Ödeme Sistemleri - Cafe Adisyon Programı
Restoran Otomasyonu Sistemi

Sipariş ve satış otomasyon yazılımları ile bir zamanlar sadece yapılması gerektiği için yapılan görevlerin yanında kâr sağlayan ve cironuzu artıran stratejilere dönüştürebilirsiniz.

Müşterilere sunulan dijital menüler üzerinden sipariş alarak garson maliyetlerini azaltırken, görsel ve çapraz satış avantajıyla satışlarınızın arttığını görebilirsiniz.

Garsonların müşteri siparişlerini alırken bir tablet uygulaması kullanması sayesinde de garsonlar ve mutfak arasında iletişimin hızı artarken, karmaşıklık, hatalı siparişler ve sipariş unutulması gibi problemler de önlenmiş olur. Aynı zamanda bir çok garsonun etrafta koşuşturması gibi kötü bir görüntü de oluşmaz..

Elbette kullanılan elektronik sistem sayesinde gün içerisinde alınan tüm siparişlerin, iptallerin, satış yapılan ürünlerin kasadan alınan raporlarla izlenmesi, günlük iş hacminin ortaya çıkması, kayıp ve kaçakların da önlenmesi sağlanır.

Stok Yönetimi

Organize olmanıza ve yiyecek ve içecek envanterinizin kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olacak hizmetlerin sayısı gün geçtikçe hızla artıyor. İşte bu konuda uygulama kullanmayı düşünmeniz için birkaç neden:

Menulux Restoran Yazılımı - Online Ödeme Sistemleri - Cafe Adisyon Programı
  1. Stok sistemleri envanter sayımını hızlandırır. Envanterin çok kısa sürede yapılması işçilik maliyetlerini azaltırken, sayımı yapan personelin morali ve işe bağlılığı artar.
  2. Restoran otomasyon sisteminizle bütünleşik bir stok sistemi sayesinde geçmişse dönük satışlarla envanter arasındaki ilişkileri kolayca izleyebilirsiniz. Fire ve zayi oranlarını daha iyi ortaya koyabilir maliyetlerinizi azaltıcı kararlar alabilirsiniz.
  3. Stok sistemleri menünüzü geliştirmenize yardımcı olmak için finansal ve operasyonel zeka sağlar. Elbette bir excel sihirbazıysanız bunları kendiniz programlayabilirsiniz, ancak stok yazılımları kapsamlı raporlama yetenekleri ile size birçok önemli bilgi sağlar ve siz de yiyecek ve içecek menünüzün performansını hızlı ve kolay bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
  4. Stok işlemlerine sadece bir sayım işlemi olarak değil, aynı zamanda para kaybetmediğinizden emin olmanın bir yolu olarak bakmanız önemlidir. Zayıf stok kontrolü, bir restoranın iflas etmesinin nedeni olabilir.

İhtiyaçlarınıza uygun doğru hizmeti bulmak önemlidir. Dijital menüler, sipariş ve satış otomasyon sistemleri, stok ve envanter yönetimi gibi konularda restoranınızın daha başarılı olmasına destek sağlayacağına inanıyorsanız, Menulux olarak size en uygun hizmeti sağlamayı hedefliyoruz.

Dünyada MENULUX

Menulux Bilgi Teknolojileri - Yazılım Hizmetleri - Dünyada Menulux

Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre, Suudi Arabistan başta olmak üzere toplamda 24 ülkede Menulux POS Sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Hemen tüm referanslarımızı incelemek için tıklayın.