Menulux Cafe POS - Dijital QR Menü - Telefon Icon
MENULUX BLOG
NFC Teknolojisinin Geleceği ve Restoran Sektörüne Etkisi
Menulux Restoran Yazılımı - Online Ödeme Sistemleri - NFC Teknolojisi

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak günlük alışkanlıklarımız değişiyor. Hayatlarımızın parçası olan işlemleri artık teknolojinin yardımı ile çok daha zahmetsiz şekilde yapabiliyoruz. Son yıllarda hayatımızın nasıl değiştiğini düşündüğümüzde akla ilk olarak iletişim ile ilgili konular geliyor olsa da yaşananları bu alanla sınırlamak ciddi bir hata olur. Artık birbirimizde çeşitli verileri paylaşırken, telefon numaralarımızı verirken, hatta ödeme yaparken yepyeni yöntemlere başvuruyoruz. Bu tür işlemlerin yapılmasını kolaylaştıran en son teknolojilerden birisi de NFC. Özellikle pandemi sürecinin etkisiyle daha kullanışlı hâle gelen NFC, yakın gelecekte daha da yaygın şekilde kullanılacak gibi görünüyor. Hâl böyleyken ister istemez “NFC nedir” ya da “NFC özelliği nedir” gibi pek çok soru gündeme geliyor.

NFC Nedir? Nasıl Kullanılır?

NFC, İngilizce “Near Field Communication” teriminin kısaltmasıdır. Bu terimi Türkçeye “yakın alan iletişimi” olarak çevirebiliriz. Açılımından da anlaşılacağı üzere bu teknoloji, çeşitli elektronik cihazların birbirlerine yakın mesafede iken, herhangi bir kablo ya da benzeri bir aracıya ihtiyaç duymadan veri paylaşması mantığına dayanır. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi birçok cihaz günümüzde bu teknolojiyi destekleyecek şekilde üretilir. NFC teknolojisi, manyetik alan indüksiyonunu kullanır. Manyetik alan indiksiyonu, en kaba hâli ile aktif elektronik devrelerin çevrelerine birtakım sinyaller yayması olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin işlevselleştirilmesinde RFID yani radyo frekansı tanımlama özelliği kullanılmıştır. NFC nasıl çalışır sorusuna verilebilecek cevabın temeli aslında burada yatar.

NFC Özelliği Neden Önemlidir?

Bu teknolojiyi önemli kılan faktörlerin başında pratik olması gerekir. NFC ile yapılan işlemler, günlük hayat içinde herkes tarafından kullanır. Ödeme kolaylığının yanında son dönemde toplu taşıma araçlarında da kullanılabilir hâle gelmesi ile bu teknoloji, kredi kartlarına ek olarak taşıma kartlarını taşıma zorunluluğunu da ortadan kaldırmıştır.

Dünyada MENULUX

Menulux Bilgi Teknolojileri - Yazılım Hizmetleri - Dünyada Menulux

Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre, Suudi Arabistan başta olmak üzere toplamda 24 ülkede Menulux POS Sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Hemen tüm referanslarımızı incelemek için tıklayın.